Trudnoća i porod

Korisne informacije o trudnoći, prije, tijekom i nakon poroda

SAVJETI KAKO POBOLJŠATI FERTILIZACIJSKI POTENCIJAL U ŽENA

ŠTO JE LOŠE I TREBA IZBJEGAVATI?

  • Dugotrajno izlaganje toksičnim kemikalijama, radijaciji može negativno utjecati na plodnost kao i na učestalost defekata u novorodjenčadi.
  • Dugogodišnje konzumiranje „teških“ droga negativno utječe na produkciju i kvalitetu spermija i jajne stanice. Čak i neki citostatici, steroidni hormoni u velikim dozama, neki lijekovi u terapiji čira želuca (cimetidin), neki antibiotici i dietilstilbestrol mogu utjecati na isti način.
  • Prekomjerno pušenje, konzumiranje alkohola i kofeina.
  • Osim uzročnika  gonoreje, sifilisa i AIDSa, klamidija je najčešći uzročnik neplodnosti u žena. Osim što je učestalost upala uzrokovanih klamidijom tri puta češća od gonoreje, ova bakterija može godinama perzistirati u tkivu vrata maternice. Ako se ne liječi, vrlo često može doći do zdjelične upalne bolesti sa posljedicom oštećenja jajovoda.
  • Ureaplasma urealyticum, mycoplasma hominis, trihomonijaza, gljivice kao i bakterijska vaginoza negativno utječu na pH sluznice rodnice i vrata maternice i na taj način otežavaju prolaz spermija kroz cervikalni kanal. Genitalni herpes ne utječe na plodnost, ali može biti uzokom bolnog spolnog odnosa.

KAKO PRIRODNIM PUTEM POVEĆATI ŠANSE ZA TRUDNOĆU?

1. POBOLJŠAJTE SVOJU PREHRANU

  • Pazite da jedete dovoljno proteina. Svakodnevna prehrana mesom, peradi, ribom i mliječnim proizvodima poboljšava proizvodnju jajašca. Dobro je izbjegavati soju, jer ona ima blago kontracepcijsko djelovanje. Kofein bi također trebao biti na listi vaših zabranjenih namirnica – više od jedne šalice kave dnevno može povećati vrijeme potrebno za trudnoću i do pedeset posto – zato radije pijte biljne čajeve.
  • Pijte otprilike dvije litre vode dnevno i razmislite o tome da pijete multivitamin ili multimineral kao dodatak prehrani.
  • Potražite posebno pripremljene tablete koje pripremaju tijelo na trudnoću. One bi trebale sadržavati cink, koji je odlučujući za održavanje zdravog menstrualnog ciklusa, i selen, koji podiže razinu vaše plodnosti.
  • Smanjite unos umjetnih okusa i aditiva. Kupujte svježe meso, ribu i povrće radije no gotove i polugotove obroke. Za međuobroke radije jedite zdrave grickalice poput voća i orašćića, a ne čokolade i čipseve.
  • Folna kiselina, folacin ili vitamin B9 jedan je od vitamina B skupine koji potiče izlučivanje estrogena, proizvodnju ženskih spolnih stanica i ovulaciju. Zajedno s vitaminom B12 sudjeluje u sintetiziranju nukleinskih kiselina (DNK) i nekih aminokiselina, a s vitaminima B6  i B12 poboljšava funkciju spolnih žlijezda i kod žena i kod muškaraca. Najbolji izvori: pivski kvasac, soja, pšenične klice, integralne žitarice, mahunarke, šparoge, brokula, krumpir, zeleno lisnato povrće, pileća jetra, žumanjak, banane.
  • Vitamin A jača imunitet, štiti od infekcija i snažan je antioksidans. Važan je za reprodukcijski sustav, a kod muškaraca i neophodan za proizvodnju spermija. Zato mnogi alkoholičari pate od neplodnosti jer alkohol smeta pretvaranju provitamina A u njegov aktivni oblik u testisima. Najbolji izvori: riblje ulje-nerafinirano, hladno prešano biljno ulje, žuto i crveno voće, žuto, crveno i zeleno povrće, zeleno lisnato povrće, mahunarke, žumanjak, mlijeko i mliječni proizvodi.
  • Osim što djeluje kao antioksidans i štiti spolne stanice od oštećenja, vitamin C je veoma važan za normalan rad nadbubrežnih žlijezda i izlučivanje hormona koji stimuliraju testise i jajnike na proizvodnju spolnih stanica. Osim toga, vitamin C pomaže i pri iskorištavanju željeza koje također djeluje na plodnost. Najbolji izvori: jagode, papaja, kivi, naranča, grejpfrut, dinja, mango, šipak, crvena ili zelena paprika, brokula, zeleno lisnato povrće, slatki krumpir.
  • Vitamin E potiče proizvodnju hormona nadbubrežnih žlijezda kao i izlučivanje spolnih hormona i hormona hipofize koji izravno djeluju na spolne žlijezde. Osim toga, vitamin E štiti spolne stanice od oštećenja od strane slobodnih radikala i tako pozitivno djeluje na neplodnost kod oba spola. Najbolji izvori: pšenične klice, hladno prešana biljna ulja, integralne žitarice, soja, leća, grah, zeleno lisnato povrće, jaja.
  • Cink je važan element u tragovima koji se nalazi u svakoj tjelesnoj stanici i obavlja brojne korisne funkcije. Sastavni je dio spolnih hormona i neophodno je potreban za pravilan rad spolnih žlijezda i sazrijevanje spolnih stanica. Već mali nedostatak cinka u tijelu može uzrokovati usporeno sazrijevanje spolnih stanica i neplodnost, a kod muškaraca i spolnu nemoć. Najbolji izvori: meso, perad, riba, zob, gljive, pivski kvasac, bučine sjemenke, orašasti plodovi, mahunarke, žumanjak, pelud.
  • Željezo je neophodno za proizvodnju ženskih spolnih stanica i ovulaciju. Ima ga u hrani životinjskog i biljnog porijekla, ali što je veći unos željeza iz hrane životinjskog porijekla, rizik od neplodnosti je manji. Najbolji izvori: konjsko meso, svinjska i pileća jetra, krvavica, riblja ikra, lignje, proso, zob, soja, tofu, slanutak, čičoka, bijeli grah.
  • Esencijalne aminokiseline su aminokiseline koje ne mogu nastati u tijelu već ih unosimo hranom. One su osnova za proizvodnju prostaglandina-spojeva nalik hormonima koji stimuliraju i kontroliraju izlučivanje spolnih hormona i nastanak spolnih stanica. Istraživanja su pokazala da njihovo pomanjkanje može uzrokovati neplodnost. Najbolji izvori: nerafinirana hladna prešana biljna ulja-šafranovo, sojino, kikirikijevo, sirove suncokretove sjemenke, – iz prehrane izbaciti margarin i rafinirana ulja
  • Carnitin je aminokiselina koja se sastoji od dvije esencijalne aminokiseline: lizina i metionina. Dobiva se uglavnom iz namirnica životinjskog porijekla, ali nastaje i u tijelu. Zajedno s vitaminima B skupine, carnitin pospješuje stvaranje, sazrijevanje i pokretljivost spermatozoida i poboljšava spolnu moć. Do manjka carnitina može doći kod osoba koje ne unose dovoljno bjelančevina, vitamina B i C i željeza, kod vegetarijanaca, kao i kod strogih dijeta za mršavljenje. Najbolji izvor: meso i mliječni proizvodi.
  • Tablica dnevno potrebnih hranjivih sastojaka:
    • Folna kiselina  400-800 mcg
    • Vitamin A  10000 i.j.
    • Vitamin C  200-1000 mg
    • Vitamin E  400 i.j.
    • Cink  60-100 mg
    • Željezo  30-40 mg
    • Carnitin  20000 mg

2. NE PIJTE ALKOHOL, NE PUŠITE I NE DROGIRAJTE SE

  • Povremena čaša vina ili piva neće vam naškoditi, no to je ujedno i maksimum preporučene količine alkohola. Istraživanja pokazuju da žene koje piju manje od pet jedinica (tj. čaša od jedan decilitar) vina tjedno imaju pedeset posto više šansi da zatrudne unutar razdoblja od šest mjeseci od žena koje su pile deset ili više jedinica.
  • Pušenje vašem tijelu oduzima tvari osnovne za trudnoću, poput cinka, selenija i vitamina C. Ono također povisuje razine toksičnih supstanci poput olova u vašoj krvi. Ako pušite, vjerojatno imate nižu razinu hormona plodnosti i trebat će vam više vremena da ostanete u drugom stanju.
    Ni povremeno uzimanje droge nije dobra ideja. Kokain može oštetiti vaše jajovode, a marihuana poremećuje ovulaciju.
  • Također pazite na to koje lijekove uzimate, pogotovo kad se radi o lijekovima za koje nije potreban recept. Izbjegavajte ibuprofen, lijekove protiv akni i neke antibiotike. Ako će vam doktor prepisati antibiotike, recite mu da planirate trudnoću. Također izbjegavajte diuretike, koji mogu osušiti grlić maternice. Za suzbijanje boli koristite lijekove koji sadrže paracetamol.

3. PAZITE NA SVOJU RAZINU STRESA

  • Ako ste pod dugačkim ili težim stresom, vaše tijelo koristi energiju za osnovne popravke, održavanje tijela i preživljavanje. Reprodukcija tijelu nije označena kao “osnovna”, tako da u takvim prilikama zauzima mjesto na dnu liste prioriteta. To je razlog zbog kojeg mnogi stručnjaci za neplodnost vjeruju da stres može doprinijeti dužini vremena potrebnoj za začeće. Kod žena stres dovodi do pretjerane proizvodnje prolaktina, reproduktivnog hormona koji ometa ovulaciju.
  • Ako vodite užurbani život, odluka da želite bebu trebala bi biti uzrok za usporavanje tempa. Ionako kao trudnica nećete moći nastaviti živjeti jednakim tempom, pa je bolje uvesti promjene prije trudnoće. Previše stresa je također ubojica strasti. Postati trudnica bit će lakše, a i zabavnije, ako uživate u seksu i imate vremena, energije i mjesto u svom životu za spolne odnose.

4. BUDITE SVJESNI SVOJE PLODNOSTI

  • Pomoći će vam ako imate predodžbu o tome koliko vam dugo traje menstrualni ciklus. Prosječni ciklus traje otprilike 28 dana, no on može biti i duži i kraći. Također je važno znati imate li redovne ovulacije.
    Većina žena ima ovulaciju sredinom ciklusa, a vaše vam tijelo daje suptilne znakove o tome što se događa. Primjerice, imate promjene u sekretu iz vagine, temperatura vam se lagano diže i slično. Kako biste bili sigurni, posjetite stručnjaka za plodnost.
  • Mjerenje bazalne temperature kod više od 80% žena može odrediti točan dan ovulacije.
    Neposredno prije ustajanja (dok ste još uvijek u ležećem položaju) treba izmjeriti temperaturu (u ustima, ispod jezika), držati toplomjer 5 min i zabilježiti temperaturu (najbolje na pripremljenom grafikonu).
    Bazalna temperatura mjeri se ako ste zdravi i ne uzimate nikakve lijekove protiv bolova koji bi mogli utjecati na temperaturne vrijednosti. Bilo bi poželjno da spavate barem 6 sati i da temperaturu počnete mjeriti od prvog dana prestanka menstruacije.
    Primjetit ćete da je u prvoj, folikularnoj fazi ciklusa temperatura nešto niža (u prosjeku ispod 36.6 °C), dok je nakon ovulacije, u drugoj, lutealnoj fazi ciklusa temperatura povišena (36.6 °C-37.2°C). To se događa zbog djelovanja hormona progesterona koji je povišen u drugoj fazi ciklusa. Ako jajna stanica nije oplođena, temperatura će početi padati i dobit ćete menstruaciju. Ukoliko bazalna temperatura ostane povišena 16 dana nakon ovulacije, postoji velika mogućnost trudnoće.
  • Čini se da zvuči prebanalno reći “imajte redovne seksualne odnose”, no začuđujuće je koliko parova se ne pridržava tog pravila. Pokušajte imati odnose najmanje dva puta tjedno, a optimalno je najmanje tri puta.
    Ako se upravo skidate s pilule, važno je znati da ste u prvo vrijeme vjerojatno izuzetno plodni, no nakon tih prvih par mjeseci vaša plodnost može pasti i ostati niska čak i više od godine dana. Stoga nemojte propustiti ovu prvu eksploziju plodnosti.
  • Nemojte koristiti lubrikant za vrijeme seksa, jer on može spriječiti spermu da dođe do maternice.
  • Za žene koje nemaju redovne menstruacijke cikluse, te nepravilnu ovulaciju – Pokušajte prirodne pripravke od vrkute i noćurka kako bi regulirali ciklus. Postoje razne tinkture i ulja te tablete koje sadrže navedene sastojke

MEDICINSKI PREDUVJETI ZA POSTIZANJE TRUDNOĆE
ODRŽAVAJTE NORMALNU TJELESNU TEŽINU

Radi hormonske i metaboličke ravnoteže u organizmu koja je preduvjet za postizanje uredne trudnoće, bilo bi poželjno da se vaš indeks tjelesne mase kreće u normalnim omjerima, a barem između 20 i 30. Ukoliko imate prekomjernu tjelesnu težinu, već i gubitak od 5 do 10% tjelesne mase može utjecati na postizanje regularnih menstruacijskih ciklusa. Koristeći našu aplikaciju možete lako izračunati vaš BMI (indeks tjelesne mase) i pokušati ga održavati u normalnom rasponu prilagođavajući režim prehrane i vježbanja.

PRAVILAN RAD ŠTITNJAČE

Štitnjača je žlijezda koja otpušta hormone koji su bitni za pravilan rad cijelog organizma uključujući i funkciju jajnika. Bitno je da prilikom planiranja trudnoće njihov omjer bude u idealnom rasponu, a svakako TSH ispod 2,5. Ukoliko imate i blaži poremećaj hormona, bitno je postići željene vrijednosti prije i tijekom trudnoće što se može korigirati sintetskom primjenom hormona koju će Vam liječnik preporučiti.

INFEKCIJE GENITALNOG SUSTAVA

Prije planiranja trudnoće je potrebno učiniti sve briseve cerviksa na bakterije (aerobi, anaerobi, Ureaplazma, Mikoplazma i Klamidija) kako bi se eventulna infekcija izlječila antibioticima.

TEMELJNI KORACI U OBRADI NEPLODNOSTI

Ukoliko niste postigli trudnoću nakon 1 godine pokušavanja potrebno je učiniti osnovnu obradu kako bi se utvrdio uzrok problema. Na osnovu najčešćih uzročnika neplodnosti temeljni koraci u obradi iste uključuju:

  • PAPA test i brisevi cerviksa
  • analizu ovulacije pomoću hormonskih testova, urinarnih LH trakica i ultrazvuka;
  • hormoni štitnjače
  • analizu sjemena muškog partnera – spermiogram
  • pretragu maternične šupljine 3D ultrazvukom i prohodnosti jajovoda (HSG ili sono HSG) – pretraga se može raditi pod kontrolom ultrazvuka koristeći poseban kontrast, u prvoj fazi ciklusa, neposredno nakon menstruacije